یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به کشوری دیگر روش اخذ ویزای کاری ترکیه است، زیرا از این طریق متقاضی علاوه بر داشتن کار و کسب درآمد می تواند با پرداخت مالیات و اقامت در مدت معین نسبت به کسب اقامت دائم و تابعیت آن کشور اقدام نماید. اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار نیز یکی از راه های بسیار مناسب جهت مهاجرت به ترکیه می باشد، زیرا این کشور به دلیل نزدیکی به کشور عزیزمان و نزدیکی فرهنگ این کشور با فرهنگ کشورمان می تواند از گزینه های مناسبی تلقی گردد.

چنانچه به دنبال کسب اخذ اقامت کاری در ترکیه  هستید می بایست حدود یک ماه قبل از مهاجرت به ترکیه به نزدیک ترین محل ماموریت دیپلماتیک ترکیه مراجعه نموده و اهداف خود برای ورود به ترکیه را به صورت شفاف اعلام نمایید.

 

 

در مهاجرت کاری به ترکیه باید بدانید؛ در ترکیه فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد و چنانچه شخصی بخواهد به جست و جوی کار در ترکیه بپردازد باید دقت نماید که کدام شهر را به عنوان محلی برای انجام کار انتخاب می نماید، زیرا برخی مشاغل در بعضی شهرها درآمد بیشتری دارد، نکته ی قابل توجه در ترکیه این است که این کشور به دلیل توریستی بودن و ورود افراد از کشورها و فرهنگ های مختلف، کار در صنعت توریسم بسیار متنوع بوده و می تواند به راحتی به دست آید. بنابراین شخص می تواند در مشاغلی چون رستوران ها، هتل ها و باشگاه ها مشاغلی با درآمد مکفی پیدا نماید. البته باید توجه داشته باشید که این کارها به صورت پاره وقت بوده و حقوقِ شخص به صورت نقدی پرداخت می گردد و لذا پیدا نمودن کار از این طریق نمی تواند امن و پشتیبانی برای اخذ ویزا یا اقامت در این کشور باشد و این امر تنها برای خودِ شخص مشکل ساز است، زیرا بسیاری از کارفرمایان با آگاهی از اقامت غیرقانونی شخص، از پرداخت دستمزد سر باز می زنند. لذا ضروری است پیش از ورود به کشور ترکیه از قانونی بودن شغل اطمینان حاصل نمایید.

پس از اقامت های غیرقانونی افراد در ترکیه دولت این کشور در سال ۲۰۱۲ قوانین مربوط به ویزا را تغییر داده و مقررات جدیدی را وضع نمود، بر این اساس دولت ترکیه اقدام به صدور ویزای موقت توریستی برای متقاضی ورود به این کشور نمود و مدت زمان حضور افراد در این کشور حداکثر ۹۰روز می باشد و افراد می توانند طی دو مرحله یعنی ۱۸۰روز در این کشور حضور داشته باشند.فرایند اخذ ویزای ۹۰روزه به این صورت است که افراد بعد گذشت و اتمام مدت زمان ارائه شده باید به کشور مبدا خود برگردند و مجددا میتوانند برای اخذ این نوع ویزا اقدام نمایند.مدت زمانی که افراد میتوانند بعد از اتمام دوره اول ویزای ۹۰روزه اقدام نمایند دو روز می باشد یعنی طی دو روزی که خارج از این کشور هستند می توانند سریعا اقدام نمایند.

افراد متقاضی ویزای کار ترکیه باید به نزدیکترین کنسولگری ترکیه مراجعه نموده و اقدام به اخذ ویزا نمایند.

توجه داشته باشید که مدت زمانی که ویزای کار برای افراد متقاضی کار در ترکیه صادر می شود و افراد اجازه کار دارند دو ماه می باشد و افراد بعد پایان دوره باید مجدد برای تمدید این ویزا اقدام نمایند و اگر قصد کسب اقامت ترکیه از طریق کار را دارند باید این مهم را باید در نظر بگیرند که اجازه خروج از خاک ترکیه در مدت دو ماه را ندارند و در صورتی که از قوانین ترکیه طی این مدت تخطی کنند دولت ترکیه اقدام به اخراج این افراد میکند و اگر بخواهند در این مدت ارائه شده اقدام به خروج از خاک ترکیه را نمایند باید درخواست خود را به دولت ترکیه اراده داده و در نامه خود دلایل محکم و مستدل ارائه داده باشند تا بتوانند اجازه خروج را دریافت کنند.

بنابراین مدت زمان ارائه شده ویزای کاری برای افراد متقاضی حداقل دو ماه می باشد.و افراد باید در نظر بگیرند اخذ ویزای کار کشور ترکیه در صورت نداشتن پیشنهاد کاری از سوی یکی از کارفرماها یا شرکت های معتبر این کشور بسیار سخت می باشد و به اقامت در ترکیه ختم نمی شود.

 

 

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد اقامت در ترکیه به خصوص در حال حاضر به دلیل شرایط بسیار وخیم اقتصادی در ترکیه دشوار است و حتی از نظر امنیتی در شرایط مطلوبی قرار ندارد. لذا اگر قصد اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار را داریدحتما پیش بینی لازم را پیش از هر اقدامی از هر لحاظ انجام دهید و حتی با موسسات کاریابی ترکیه در ارتباط باشید. اخذ اقامت ترکیه از طریق‌کار در چند سال اخیر به دلیل نزدیکی به ایران و زبان مشترک با برخی اقوام ایرانی بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است اما با توجه به شرایط بد سیاسی و امنیتی در این کشور اخذ اقامت اروپا از طریق کار بیشتر توصیه می شود اما به صورت کلی برای بررسی شرایط خود و تکمیل اطلاعات در باب اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار میتوانید با

کارشناسان موسسه حقوقی ایران مهاجرت در ایران تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی داشته باشید.