مهاجرت از طریق کار  محبوب بسیاری از متخصصین و مهندس های ایرانی است ، علت های بسیاری سبب شده است تا اقامت آلمان از طریق کار برای تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت به آلمان نقطه عطف شود . قوانین مهاجرتی آلمان ۲۰۱۸ به نحوی است که باید در ابتدا شرایط اخذ اقامت آلمان از طریق کار را به صورت کامل بررسی نمایید .

 

 

اولین نکته در باب مهاجرت به آلمان از طریق کار این است که متقاضی تابعیت اتحادیه اروپا را دارد یا خیر ؟ اگر شخصی که متقاضی اقامت آلمان از طریق کار است به این صورت است که اگر تابعیت اتحادیه اروپا و بلغارستان ، رومانی ، آندورا ، استرالیا ، کانادا ، اسرائیل ، ژاپن ، موناکو ، مارینو یا ایالات متحده آمریکا را داشته باشد بدون محدودیت امکان اخذ اقامت  کاری آلمان  را خواهد داشت ولکن باید در نظر داشت که اگر تابعیت کشور های اتحادیه اروپا و کشور های مذکور را نداشته باشید باید از دو راه برای اخذ اقامت آلمان از طریق کاراقدام نمایید .

 1. دعوت نامه کاری
 2. ویزای جستجوی کار

اگر شخصی متقاضی اقامت آلمان از طریق کار در قسمت دعوت نامه کاری باشد باید در ابتدا کارفرما در کشور آلمان ( که دارای بسیاری از شرایط مالی و مالیاتی و حقوقی است ) در اداره مهاجرت و اداره کار این کشور درخواست خود را برای دعوت نامه کاری تکمیل نماید ، این موضوع حائر اهمیت است که باید تمامی شرایط شخص کارمند یا کارگر را باید در این فرم ها پر کند .

پس از ارائه این اطلاعات شخصی از جمله سن ، تحصیلات ، سابقه کار ، سطح زبان و سایر مهارت ها و غیره ، باید این جایگاه شغلی در آلمان ۳ ماه آگهی شود و پس از آن اگر شخصی متقاضی و یا واجد شرایط نبود از این مرحله خواهد گذشت و در مرحله بعد وارد می شود ، این امر به این علت است تا زمانی که در این کشور نیروی متخصص داخلی حضور دارد امکان ارسال دعوت نامه نخواهد بود .

در مرحله دوم باید در نظر داشت که شخص کار فرما باید موقعیت شغلی خود را در تمامی کشور های اتحادیه اروپا آگهی کند که این شامل تمامی نیروهای متخصص اروپایی خواهد بود ، لذا اگر در این مرحله ۳ ماهه هم اگر شخصی متقاضی و یا واجد شرایط پیدا نشد شخص کارفرما می تواند برای کارمند یا کارگر مورد نظر در خارج از اتحادیه اروپا دعوت نامه کاری ارسال نماید .

در قسمت دوم امکان اخذ اقامت آلمان از طریق کار از قسمت ویزای جستجوی کار خواهد بود ، این موضوع به این نحو است که آلمان به علت داشتن کمترین نرخ بیکاری در اروپا و داشتن موقعیت های شغلی فراوان می توان برای بسیاری از متقاضیان اقامت آلمان از طریق کار مفید فایده باشد .

در این راه کشور آلمان ویزای جستجوی کار  آلمان به مدت ۶ ماه ارائه می دهد . در این ویزا شرایطی ذکر شده است که به آن اشاره خواهد شد .

 1. سن متقاضی

سن متقاضی باید کمتر از ۴۰ سال باشد که البته فاصله سنی ۳۵ تا ۴۰ سال امکان اخذ اقامت آلمان از طریق کار را دارد ولکن شانس پیدا کردن کار کمتر خواهد بود .

 1. سابقه کار

شخص متقاضی باید حداقل ۵ سال سابقه کار داشته باشد .

 1. تحصیلات

در این قسمت مدرک تحصیلی شخص بسیار مهم است که امروزه بیشتر کشور آلمان در لیست های ارائه شده به مهندسین و فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی استقبال بیشتری نشان داده شده است ، لازم به ذکر است که در این موضوع باید مقطع و رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه شخص متقاضی بسیار حائز اهمیت است که تا زمانی که تائید نشود امکان اخذ ویزای جستجوی کار آلمان نخواهد بود .

این تائیدیه بیشتر از داخل این کشور انجام می شود و حائز اهمیت است که اگر به صورت آنلاین این تائیدیه انجام نشود باید مدارک به صورت فیزیکی وارد کشور آلمان شود و بعد از آن به تائید برسد .

 1. مهارت زبان

در این قسمت باید توجه داشته باشید که سفارت آلمان از متقاضیان ویزای جستجوی کار هیچ مدرکی درخواست نخواهد کرد ولکن داشتن مهارت زبان آلمانی درحد مکالمه الزامی است .

 1. پاسپورت معتبر که حداقل ۱۲ ماه از اعتبار آن مانده باشد .
 2. ۳ عکس پاسپورتی
 3. نامه کتبی توضیح از قصد سفر به آلمان
 4. رزومه کاری
 5. ارائه مدارک اقامتی در آلمان ( محل سکونت )
 6. اثبات وضعیت مالی خوب در کشور مبداء

در این جا لازم به ذکر است که شخص متقاضی امکان داشتن همراه را در کنار خود در ابتدا نخواهد داشت ولکن پس از انعقاد قرارداد کاری و ارائه مدرک دال بر اجاره محل سکونت و داشتن تمکن مالی جهت حمایت از خانواده می تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را در کنار خود داشته باشد .

 

 

کارت آبی آلمان به نحوی است که شخص متقاضی باید شرایط اقامت در آلمان از طریق کار را داشته باشد و پس از آن باید در سال حداقل ۵۰۸۰۰ یورو درآمد داشته باشد ، این مبلغ در قرارداد سالیانه شما ذکر خواهد شد . یکی از نکته های مثبت کارت آبی آلمان این است که متقاضی می تواند بعد از اخذ کارت آبی آلمان در تمامی کشور های اتحادیه اروپا به شرط داشتن دعوت نامه کاری شروع به کار کند .

در پایان لازم به ذکر است که اقامت از طریق کار در آلمان یکی از بهترین راه های اخذ اقامت آلمان خواهد بود ولکن در قوانین مهاجرتی آلمان بسیاری از طرق مهاجرتی ذکر شده است که باید به آن توجه کرد و تمام شرایط اقامت از طریق کار  و یا  اقامت تحصیلی  ،  اقامت بوسیله سرمایه گذاری ،  اقامت از طریق ثبت شرکت ،مهاجرت از طریقازدواج  ، اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان را در نظر داشته باشید و بهترین راه را انتخاب نمایید.