اقامت در فنلاند از طریق ازدواج

اقامت فنلاند از طریق ازدواج

 طبق نظام حقوقی بین الملل خصوصی اکثر کشورها  تابعیت از طریق ازدواج از همسر انتقال می یابد. اما بر اساس  نظام حقوقی ایران تابعیت فقط از طرف مرد به زن منتقل شده و اگر فرد غیر ایرانی با زن ایرانی ازدواج کند تابعیت ایران را اخذ  نکرده و  ازدواج با زن ایرانی دلیل کسب  تابعیت ایران نمی شود اما در صورت ازدواج زن خارجی با مرد ایرانی زن خارجی تابعیت ایرانی را اخذ می کند. در بیشتر کشورها ازدواج راهی برای کسب اقامت و سپس اخذ تابعیت شده و فرقی ندارد که شخص با زن یا مرد تبعه یا مقیم یک کشور ازدواج کند و در هر صورت ازدواج راهی برای اخذ اقامت و بعد از مدتی اخذ تابعیت می شود . پروسه زمانی که فرد برای اخذ اقامت طی می کند  وابسته به این است که شخص با فردی تبعه ازدواج کرده باشد یا با فردی که مقیم آن کشوراست . ازدواج در فنلاند نیز مانند تمامی کشورها راهی برای اخذ اقامت فنلاند  است و فرد  بعد از ازدواج با فنلاندی  پس  از طی کردن پروسه زمانی مورد نظر اقامت فنلاند  را  اخذ کرده و سپس به تابعیت می رسد . این پروسه زمانی در صورت ازدواج با تبعه کمتر از کسی است که اقامت دایم دارد. پس  از ازدواج با زن یا مرد فنلاندی فرد  میتواند اقامت کشور فنلاند را درخواست کند و فرم های مربوط به درخواست اخذ اقامت را پر کرده و مدارک مورد نیاز را  نیز ضمیمه نماید. شخصی که برای ازدواج با فنلاندی  اقدام میکند نباید هیچگونه  منع قانونی برای ورود به کشور فنلاند داشته باشد و  همچنین می تواند ویزای نامزدی فنلاند را دریافت کرده و وارد کشورفنلاند شود .

با ایران مایگریشن همراه باشید تا پاسخ کلیه سوالات خود را درباب ازدواج در فنلاند پیدا کنید . شخصی که تمایل به ازدواج با تبعه یا مقیم فنلاند دارد باید درخواست  قانونی خود را برای اخذ ویزای نامزدی و ازدواج با شخص مورد نظر ارائه دهد و همینطور مدارکی که بیانگر مجرد بودن شخص است نیز باید ضمیمه پرونده شود. چراکه شخص متاهل به هیچ عنوان نمی تواند درخواست ویزای نامزدی یا ازدواج با با فرد مقیم یا تبعه فنلاند  دهد . و در صورتی که فرد متاهل بوده و همسر وی فوت کرده باشد باید گواهی فوت همسر را داشته باشد و یا در صورت جدا شدن از همسر باید مدارک طلاق خود را داشته باشد. همچنین فردی که با تبعه یا مقیم فنلاند قصد ازدواج دارد باید بتواند مدارکی ارائه دهد که نشان دهنده  شناخت و علاقه کافی بین طرفین باشد که این مدارک میتواند شامل ارائه عکس و یا چیزهایی از این قبیل باشد که بیانگر این باشد که این ازدواج واقعی است و نه صرفا ازدواجی صوری برای اخذ اقامت و تابعیت فنلاند. از آنطرف هم شخصی که تبعه یا مقیم کشور فنلاند  است باید پاسپورت و آدرس محل زندگی خود و مدارک مالی که نشانگر این است که می تواند محل اقامت و هزینه های همسر خود در فنلاند  را پوشش دهد ارائه می کند . در صورتی که شخص متقاضی ازدواج در فنلاند  نتواند برای ازدواج ورود قانونی به فنلاند داشته باشد می تواند در یک کشور ثالث ازدواج بین المللی انجام ده . بعد از اخذ این ویزای نامزدی و ازدواج اقامت فنلاند را کسب کرده و بعد از گذشتن چند سال تابعیت کشور فنلاند را اخذ نماید. با اخذ اقامت فنلاند فرد می تواند به راحتی در کل حوزه شنگن بدون نیاز به روادید رفت و آمد داشته و یا سکونت کند.

اقامت در فنلاند از طریق ازدواج
اقامت در فنلاند از طریق ازدواج

 

 

اجازه اقامت برای همسر دارای انواع مختلفی است:

 

1-همسر فردی که تابعیت فنلاند را دارد

2-همسر شهروند خارجی

3-همسر رسمی فردی که وضعیت پناهندگی به وی اعطا شد‌ه‌است

4-دوست

5-تقاضای اجازه اقامت

6-اگر همسر رسمی تان اجازه اقامت نگیرد

 

1-همسر فردی که تابعیت فنلاند را دارد

در صورتی که همسر رسمی شخص تابع فنلاند هستید که در فنلاند زندگی می کند، می توانید بر اساس پیوند خانوادگی اجازه اقامت دریافت کنید. همچنین همسری که هم‌جنس خود فرد می‌باشد نیز می‌تواند اجازه اقامت را دریافت کند، مشروط بر این‌که شما رسما همسر یکدیگر باشید یا روابط شما از نوع ارتباط ثبت‌شده با هم‌جنس باشد.

همسر غیر رسمی کسی که تابعیت فنلاند را دارد

در صورتی که همسر غیر رسمی شخص تابع فنلاند هستید که در فنلاند زندگی می کند، می توانید بر اساس پیوند خانوادگی اجازه اقامت دریافت کنید. اجازه اقامت در صورت وجود شرایط زیر داده می شود:

حداقل دو سال با همسرتان زندگی مشترک داشته باشید یا با همسرتان فرزند مشترک داشته باشید (در این صورت شرط دو سال زندگی مشترک لازم نیست) یا برای صدور اجازه اقامت دلیل قوی وجود داشته باشد

در صورتی که اساس تقاضای اجازه اقامت تان دو سال زندگی مشترک با همسرتان است، شما و همسرتان باید بتوانید این موضوع را ثابت کنید. مدرک قابل قبول می تواند مثلاً لیست ساکنین ساختمان (talonkirjaote) یا قرارداد اجاره مسکن (vuokrasopimus) باشد که نام هر دو شما در آن ذکر گردیده است. چنانچه شما و همسرتان در دو کشور مختلف سکونت دارید، اجازه اقامت را نمی توان بر این اساس صادر نمود که مثلاً شما در هنگام مسافرت در تعطیلات با هم زندگی کرده اید. شما یا همسرتان نباید پیوند زناشوئی با شخص دیگری داشته باشید.

پیش‌شرط در مورد تامین معیشتِ همسر رسمی فردی که تابعیت فنلاند را دارد

اگر شما از اعضای خانواده‌ی فردی هستید که تابعیت فنلاند را دارد، پیش‌شرطی در مورد این‌که تامین معیشت شما پیشاپیش تضمین شده‌باشد، وجود ندارد. مجوز کار شما، بدون قید محدودیت است. هنگامی می‌توانید کار کردن را شروع کنید که مجوز اقامت‌تان صادر شده باشد.

2-همسر شهروند خارجی

اگر همسر رسمی تان اجازه اقامت فنلاند را دارد و در فنلاند زندگی می کند، می توانید بر اساس پیوند خانوادگی اجازه اقامت دریافت کنید. همسری که همجنس است نیز می تواند اجازه اقامت دریافت کند.

همسر غیر رسمی کسی که تابع کشور خارجی است

اگر همسر غیر رسمی تان اجازه اقامت فنلاند را دارد و در فنلاند زندگی می کند، می توانید بر اساس پیوند خانوادگی اجازه اقامت دریافت کنید. اجازه اقامت در صورت وجود شرایط زیر داده می شود:

حداقل دو سال با همسرتان زندگی مشترک داشته باشید یا با همسرتان فرزند مشترک داشته باشید (در این صورت شرط دو سال زندگی مشترک لازم نیست) یا در صورتی که اساس تقاضای اجازه اقامت تان دو سال زندگی مشترک با همسرتان است، شما و همسرتان باید بتوانید این موضوع را ثابت کنید. مدرک قابل قبول می تواند مثلاً لیست ساکنین ساختمان (talonkirjaote) یا قرارداد اجاره مسکن (vuokrasopimus) باشد که نام هر دو شما در آن ذکر گردیده است. چنانچه شما و همسرتان در دو کشور مختلف سکونت دارید، اجازه اقامت را نمی توان بر این اساس صادر نمود که مثلاً شما در هنگام مسافرت در تعطیلات با هم زندگی کرده اید. شما یا همسرتان نباید پیوند زناشوئی با شخص دیگری داشته باشید.

پیش‌شرط در مورد تامین معیشتِ همسر رسمی شهروند خارجی

برای این که بتوانید اجازه اقامت فنلاند را دریافت کنید، شما یا همسرتان باید درآمد کافی برای تأمین امرار معاش شما را نیز داشته باشید. می توانید از صفحات اینترنتی اداره کل مهاجرت بررسی کنید که شما چقدر درآمد برای تأمین امرار معاش تان باید داشته باشید. اگر همسر شما در پی حمایت بین المللی اجازه اقامت گرفت، اما وضعیت پناهندگی نداشت، شرط درآمد کافی شامل حال شما می شود. به هر حال در برخی شرایط و در مواردی خاص، مثلا چنانچه دلیلی ویژه وجود داشته‌باشد یا اگر منافع کودک چنین اقتضاء کند، ممکن است از پیش‌شرط در مورد تامین معیشت چشم‌پوشی شود.

3-همسر رسمی فردی که وضعیت پناهندگی به وی اعطا شد‌ه‌است

اگر همسر رسمی شما، مجوز اقامت در فنلاند را بر مبنای قوانین حمایتی بین‌المللی دریافت کرده و به وی وضعیت پناهندگی اعطا شده باشد، شما می‌توانید مجوز اقامت در فنلاند را بر اساس پیوند خانوادگی دریافت کنید.

همسر غیررسمی (هم‌باش) فردی که وضعیت پناهندگی به وی اعطا شد‌ه‌است

اگر همسر غیررسمی (هم‌باش) شما، مجوز اقامت در فنلاند را بر مبنای قوانین حمایتی بین‌المللی دریافت کرده و به وی وضعیت پناهندگی اعطا شده باشد، شما می‌توانید مجوز اقامت در فنلاند را بر اساس پیوند خانوادگی دریافت کنید. اجازه اقامت در صورت وجود شرایط زیر داده می شود:

حداقل دو سال با همسرتان زندگی مشترک داشته باشید یا با همسرتان فرزند مشترک داشته باشید (در این صورت شرط دو سال زندگی مشترک لازم نیست) یا در صورتی که اساس تقاضای اجازه اقامت تان دو سال زندگی مشترک با همسرتان است، شما و همسرتان باید بتوانید این موضوع را ثابت کنید. مدرک قابل قبول می تواند مثلاً لیست ساکنین ساختمان (talonkirjaote) یا قرارداد اجاره مسکن (vuokrasopimus) باشد که نام هر دو شما در آن ذکر گردیده است. چنانچه شما و همسرتان در دو کشور مختلف سکونت دارید، اجازه اقامت را نمی توان بر این اساس صادر نمود که مثلاً شما در هنگام مسافرت در تعطیلات با هم زندگی کرده اید. شما یا همسرتان نباید پیوند زناشوئی با شخص دیگری داشته باشید.

پیش‌شرط در مورد تامین معیشتِ همسر فردی که پناهندگی دریافت کرده

اگر همسر شما، مجوز اقامت در فنلاند را بر مبنای قوانین حمایتی بین‌المللی دریافت کرده و به وی وضعیت پناهندگی اعطا شده باشد، پیش‌شرط در مورد تامین معیشت همسر، به‌شکلی متفاوت شامل حال شما می‌شود. پیش‌شرط در مورد لزوم داشتن درآمد کافی، شامل حال شما نمی‌شود:

اگر پیش از تاریخ ١/٧/٢٠١٦ به همسر شما در فنلاند وضعیت پناهندگی اعطا شده یا به‌عنوان پناهنده‌ی سهمیه‌ای برای مهاجرت به فنلاند پذیرفته‌شده‌باشد و پیش از این‌که وی به فنلاند بیاید، خانواده‌ی خود را تشکیل داده‌باشید.

اگر به همسر شما در تاریخ ١/٧/٢٠١٦ یا بعد از آن وضعیت پناهندگی اعطا شده‌باشد، شما باید ظرف مدت سه ماه از تاریخی که همسرتان جواب تقاضانامه‌اش را دریافت کرده‌است، تقاضای مجوز اقامت خود را به‌جریان انداخته‌باشید. محاسبه‌ی مهلت سه‌ماهه، از روزی آغاز می‌شود که تصمیم اداری به همسر شما ابلاغ شده‌است.

اگر به دلایلی که فراتر از اختیارات خودتان بودند، نتوانستید ظرف مدت سه ماه، مجوز اقامت را درخواست کنید، به‌هرحال می‌توانید تقاضای الحاق به خانواده را به‌جریان بیندازید. در تقاضای خود همچنین توضیح دهید که چرا از مهلت سه‌ماهه تجاوز شد. می‌توانید بعدا هم تقاضای الحاق به خانواده را به جریان بیندازید اما در آن‌صورت، پیش‌شرط داشتن درآمد کافی، شامل حال‌تان خواهد شد. همچنین اگر ازدواج رسمی شما پس از آن صورت گرفته‌باشد که همسرتان به فنلاند آمده بود، پیش‌شرط در مورد تامین معیشت شامل حال شما خواهد شد. به هر حال در برخی شرایط و در مواردی خاص، مثلا چنانچه دلیلی ویژه وجود داشته‌باشد یا اگر منافع کودک چنین اقتضاء کند، ممکن است از پیش‌شرط در مورد تامین معیشت چشم‌پوشی شود.

 

 

اقامت در فنلاند از طریق ازدواج
اقامت در فنلاند از طریق ازدواج

4-دوست

معمولاً بر اساس معاشرت و دوست بودن نمی توان اجازه اقامت گرفت. در فنلاند مطابق قانون، دوست عضو خانواده محسوب نمی گردد. با این حال در برخی موارد می توان بر اساس دوستی و معاشرت اجازه اقامت موقتی (B) فنلاند را گرفت. برای این که بتوان برای شما بر این اساس دوستی و معاشرت اجازه اقامت صادر نمود، رابطه شما و دوست تان باید تثبیت شده باشد. مدرکی که بتواند رابطه تثبیت شده را نشان دهد مثلاً این است که شما قصد دارید در فنلاند ازدواج کنید. شما یا دوست تان نباید پیوند زناشوئی با شخص دیگری داشته باشید. برای این که بتوانید اجازه اقامت دریافت کنید، باید برای امرار معاش خود دارای دارائی کافی باشید. دارائی شما باید آزادانه آماده برای استفاده باشند، مثلاً در حساب بانکی تان باشند. درآمد دوست تان که در فنلاند زندگی می کند مورد توجه قرار نمی گیرد.

5-تقاضای اجازه اقامت

شما بایستی اولین اجازه اقامت خود را قبل از آمدن به فنلاند درخواست کنید. درخواست اقامت خود را در وطن خود و یا در کشوری که بصورت قانونی در آنجا اقامت دارید، انجام دهید. اگر همسرشما دارای تابعیت فنلاندی است و خود شما دارای تابعیت کشوری هستید که نیاز به درخواست ویزا ندارید، در اینصورت می توانید اولین تقاضای اقامت خود را در فنلاند نیز درخواست کنید. درخواست اقامت خود را می توانید از طریق اینترنت و به کمک سرور انجام دهید. بعد از تکمیل درخواست شما بایستی برای اثبات هویت خود و ارائه نسخه های اصلی مدارک پیوست درخواست، به نزدیکترین کنسولگری فنلاند مراجعه کنید. شما تا سه ماه بعد از تکمیل درخواست اینترنتی خود برای مراجعه به کنسولگری مهلت دارید. بعد از مراجعه شما به کنسولگری، درخواست شما می تواند مورد بررسی قرار گیرد. معمولا بایستی از قبل با کنسولگری یا مرکز خدمات اداره مهاجرت وقت بگیرید. بخاطر داشته باشید که حساب کاربری خود را از طریق سرور  بطور منظم بررسی کنید. اگر برای درخواست شما نیاز به مدارک و توضیحات بیشتری باشد، درباره آنها در حساب کاربری شما اطلاع داده می شود. اگرنمی توانید یا بلد نیستید که درخواست خود را بصورت الکترونیکی انجام دهید، می توانید برگه درخواست خود همراه با مدارک پیوست آن را به نزدیکترین کنسولگری فنلاند ببرید. برگه درخواست را می توانید از وب سایت اداره مهاجرت پرینت کنید. درخواست اجازه اقامت هزینه های مختص به خود را دربر دارد. این هرینه ها بایستی در زمان انجام درخواست، پرداخت شوند.

شماره شناسایی شخصی فنلاندی

هنگامی که برای اولین مرتبه برای مهاجرت به فنلاند تقاضای اجازه اقامت می کنید، می توانید همزمان تقاضای ثبت در سیستم اطلاعات جمعیت کشور فنلاند را نیز نمایید. در این صورت همان موقع که اجازه اقامت دریافت می کنید، شماره شناسایی شخصی فنلاندی هم به شما داده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد شماره شناسایی شخصی فنلاندی به صفحه ثبت شدن به عنوان ساکن، سایت اینترنتی Infopankki مراجعه نمایید.

6-اگر همسر رسمی تان اجازه اقامت نگیرد

در صورتی که شروط صدور اجازه اقامت وجود نداشته باشد، برای همسر رسمی اجازه اقامت صادر نمی گردد. در مواقعی که نظر مقامات فنلاندی این باشد که پیوند زناشویی فقط برای گرفتن اجازه اقامت بسته شده است و زوج قصد گذراندن زندگی خانوادگی با هم را ندارند نیز اجازه اقامت صادر نمی گردد. مقامات فنلاندی در مواقعی می توانند مشکوک شوند که پیوند زناشویی فقط برای گرفتن اجازه اقامت بسته شده است که مثلاً شما پس از دوره کوتاه آشنایی ازدواج کرده باشید، دارای اختلاف سنی زیادی باشید و یا یکی از شما چندین مرتبه ازدواج کرده باشد و پس از مدت کوتاهی جدا شده باشد. در صورتی که به تقاضای اجازه اقامت شما پاسخ منفی داده شود، می توانید از این تصمیم به دادگاه اداری شکایت کنید. دستورالعمل انجام شکایت در پیوست تصمیم گرفته شده بابت تقاضای اجازه اقامت به شما داده می شود. (Infopankki) به قسمت مشکلات اجازه اقامت مراجعه کنید.

شما می توانید برای اطلاع از روش های دیگر اخذ اقامت در فنلاند از صفحه اقامت فنلاند دیدن کنید. ایران مایگریشن شما را برای اخذ اقامتی بی دردسر و راحت همراهی می کند.