گاهی اوقات می توان با اخذ اقامت ازدواج  در یک کشور، نظیر  اخذ اقامت در آلمان از طریق ازدواج، مسیر اخذ تابعیت آن کشور را هم هموار کرد. اخذ تابعیت یک کشور، اصولاً منجر به اخذ اقامت آن کشور نیز می شود. چراکه تابعان یک کشور، حق اقامت در آن را دارا خواهند بود. طبیعتاً اقامت  در آلمان از طریق ازدواج، مستلزم مهاجرت به آلمان خواهد بود. بدین ترتیب یکی از  راه های مهاجرت به آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

  

به طور کلی باید گفت که دو راه عمده برای دریافت اقامت آلمان وجود دارد. یکی اقامت از طریق ازدواج با یک آلمانی و دیگری گرفتن مجوز برای انجام فعالیت‌ های حرفه‌ای. مورد دوم شامل مواردی نظیر این فعالیت ها می شود: مهاجرت به آلمان برای انجام فعالیت تخصصی، مهاجرت به آلمان از طریق  تحصیل، مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و مهاجرت به آلمان ازطریقکار.     
اکنون می بایست راجع به اقامت از طریق ازدواج صحبت کرد. در این مورد، طبق مقررات حوزه ی حقوق بین الملل خصوصی در کشور آلمان، مرد یا زنی که با یک مرد یا زن آلمانی ازدواج کند، به تابعیت کشور آلمان درمی ‌آید. بدین ترتیب با کسب این تابعیت، اقامت در آلمان نیز فراهم می آید. البته فرد متقاضی باید پس از ازدواج، درخواست تابعیت آلمان کند و در این زمینه باید متذکر شد که اخذ تابعیت آلمان، مستلزم ترک تابعیت ایران خواهد بود. چراکه اصولاً تابعیت دوگانه یا تابعیت مضاعف پذیرفته نیست و کشور های جهان با انعقاد معاهدات چند جانبه و نیز اصلاح قوانین خود، سعی در جلوگیری از پدید آمدن وضعیت تابعیت دوگانه دارند. نکته‌ای که در بالا در مورد تابعیت بدان اشاره شد، این است که در بسیاری از موارد اخذ اقامت دائم در آلمان مستلزم کسب تابعیت آلمانی نیز است و این امر متوقف بر ترک تابعیت نخستین و مثلاً ترک تابعیت ایرانی است و مشمول ضوابط مقرر و از جمله قوانین تابعیتی ایران در خصوص ترک تابعیت است به هر حال در نظام حقوقی حقوق بین الملل خصوصی آلمان، تابعیت مضاعف یا دوگانه مقبول نیست.

 

 

 

 

قدم اول مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که شخص تبعه کشور آلمان باید اثبات نماید دارای درامد کافی برای تأمین زندگی خود و همسرش می ­باشد و برای تأمین هزینه­ های زندگی خود، نیازی به کمک­های دولت ندارد.

از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان، شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان آلمانی را حداقل تا سطح A1 مسلط باشد. پس از ازدواج، متقاضی دریافت ویزا آلمان باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نموده و مدارک ثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای ازدواج ارایه نماید.

پس از بررسی مدارک، در صورتی که صحت مدارک مورد تأیید قرار گرفته باشد و مدارک شغلی و درامدی شخص المانی نیز کفایت نماید، ویزای ازدواج صادر خواهد گردید.

در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است، لیکن در مورد کشور آلمان ازدواج با مرد یا زن آن قطعاً منتهی به اخذ تابعیت خواهد گردید. البته چنانچه پرونده درست ارایه گردد و دارای شاکله صحیح حقوقی باشد.

در کشور آلمان ازدواج با شخص آلمانی نیازمند درخواست برای اخذ تابعیت بوده و تا شما درخواست را ارایه نکنید، تابعیت به شما ارایه نمی گردد. با صدور ویزای ازدواج آلمان شما می­ توانید وارد کشور آلمان شده و در این کشور اقامت سه ساله داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان برای شما وجود خواهد داشت.

  لازم به ذکر است گروه ایران مهاجرت در تمامی مراحل اقامت در آلمان در کنار شما خواهد بود و شما میتوانید با مراجعه به سایت رسمی ما از اخرین اخبار و اطلاعات مهاجرت به آلمان بهره مند شوید.