سرمایه گذاری در یک کشور دیگر منافع و ریسک های خاص خودش را دارد، اما به هر حال در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، باید همه ی جوانب مثبت و منفی را در آن کشور در نظر گرفت و بررسی کرد. در این مقاله به بحث   مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری می پردازیم:

ترکیه، هنوز عضو اتحادیه اروپایی نشده است، اما برای سرمایه گذاران خارجی، مخصوصا اروپایی وایرانی که مایل به دایر کردن یک شرکت می باشند بسیار جذاب است. اقتصاد ترکیه از نظر رشد بسیار شناخته شده است .

اقتصاد کشور ترکیه با بودجه ی مالی بین المللی در حال توسعه می باشد.اخیرا ، کشور ترکیه از کاهش در قیمت نفت سود بسیار زیادی برد و پول جاری این کشور تا ۲۴% در برابر دلار کاهش داشت. با توجه به این واقعیت که ترکیه در کشمکش های همسایگانش درگیر شده است، سرمایه گذاری در ترکیه نیاز به شجاعت دارد. البته تا زمانی که شما به درستی عمل کنید ضرر نخواهید کرد.

سرمایه گذاران می توانند برای کسب و کارشان نیروهای کار محلی را استخدام کنند. (بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و علاقه مند به کار با شرکتهای خارجی، در این کشور وجود دارند). نزدیک به نیمی از جمعیت ترکیه، بسیار جوان و زیر ۳۱ سال است که بدان معناست که ترکیه بیشترین جمعیت جوان را در مقایسه با کشورهای عضو اتحادیه اروپایی دارد.

گذشته از اینها، زیرساختهای ترکیه، به خصوص در فناوری به خوبی توسعه یافته اند و هزینه ها برای نقل و انتقال دریایی بسیار پایین می باشدکه این خود یک عامل بسیار مهم برای سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیه است که نیاز به وسایل مختلفی برای نقل و انتقال تولیداتشان به کشورهای مهم عضو اتحادیه اروپایی را دارند.

مسوولان ترکیه در سالهای اخیر بسیاری از محدودیت ها را در رابطه با توسعه ی سرمایه گذاری های خارجی در کشور ترکیه از بین برده اند و یک محیط تجاری دوستانه را ارائه کرده اند. در بین سرمایه گذاران خارجی تبعیض قائل نمی شود و با همه ی آنها به صورت برابر رفتار می شود. بنابراین ترکیه به خانه ای برای بیش از ۳۳۰۰۰ شرکت که توسط شهروندان خارجی برپا شده است تبدیل شده است. آنها همچنین می توانند از انگیزه هایی مانند مالیات بر درامد ۲۰ درصدی (به جای ۳۳ درصد) بهره ببرند.

 

 

شرایط  مهاجرت با سرمایه گذاری در کشور ترکیه:

در زمان تاسیس یک شرکت در ترکیه، باید به قوانین و مقرارات زیر عمل کرد:

مدارک زیربرای ثبت شرکت وسرمایه گذاری در ترکیه مورد نیاز می باشد:

*گواهی رسمی وابستگی (چهار کپی، یک مدرک اصل)

*در مورد اینکه شریک خارجی، یک شخص حقیقی است، مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد:برای هر سهامدار حقیقی، دو کپی از گذر نامه هایشان.

*امضاء رسمی دادخواست (دو کپی)

*کارتهای هویت رسمی مدیران شرکت (یک کپی)

این باید ذکر بشود که بجز اولین مورد بالایی، همه ی موارد مورد نیازی که در خارج از ترکیه اجرا میشوند، باید توسط کنسولگری ترکیه، رسمی شوند. در زیر به چند دلیل برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه اشاره می کنیم:

۱٫اقتصاد موفق:

*رشد ثابت اقتصادی با یک نرخ رشد واقعی سالیانه ی GDP 4.7 درصدی بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵

*اقتصاد امیدوارکننده با آینده ای درخشان ،و انتظار می رود یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی را در میان اعضای OECD در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با میانگین نرخ رشد واقعی سالیانه ی GDP 3.8 درصدی را داشته باشد.

 

*بخش خصوصی فعال و رشد یافته با ارزش ۱۴۴ میلیارد صادرات و افزایش ۴۰۰ درصدی بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۵٫

۲٫جمعیت:

*جمعیت ۷۸٫۸ میلیون نفری این کشور.

*بیشترین تعداد جمعیت جوانان در مقایسه با اتحادیه اروپایی.

*نیمی از جمعیت ترکیه زیر ۳۱ سال می باشند.

*جمعیت جوان، فعال، تحصیل کرده و چند فرهنگی.

۳٫نیروی کار با کیفیت و رقابت کننده

*بیش از ۲۹٫۷ میلیون نفر تحصیل کرده می باشند.

*کارامدی نیروی کار در حال افزایش است.

*تقریبا ۷۳۳۰۰۰ دانشجو سالیانه از ۱۹۳ دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

*بیشتر از ۹۵۰۰۰۰ دبیرستانی با حدود نیمی از دانش اموزان دبیرستانهای فنی و حرفه ای فارغ التحصیل می شوند.

۴٫فضای سرمایه گذاری اصلاح طلبانه و جالب توجه

*دومین و بزرگ ترین اصلاح طلب در میان کشورهای OECD بر حسب محدودیت هایش بر FDI از سال ۱۹۹۷٫

* محیط تجاری دوستانه با میانگین ۷٫۵ روز برای برپایی یک شرکت، در حالیکه میانگین برای اعضای OECD بیشتر از ۱۵ روز می باشد.

*شرایط سرمایه گذاری با رقابت بسیار بالا.

۵٫زیر ساخت

*زیرساختهای جدید و توسعه یافته در نقل و انتقال، ارتباطات، و انرژی.

*وسایل حمل و نقل توسعه یافته و با هزینه ی بسیار پایین.

*مزایای انتقال با راه آهن به اروپای شرقی و مرکزی.

۶٫موقعیت مرکزی

*یک پل طبیعی بین شرق و غرب و جنوب به شمال می باشد، بنابراین یک خروجی موثر به بازارهای اصلی را ایجاد می کند.

*دسترسی آسان به ۱٫۶ میلیون مشتری در اروپا، اوراسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی.

۷٫مالیات پایین و پاداش ها

*مالیات بر شرکتهای حقوقی از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

*پاداشها برای سرمایه گذاری های استراتژیکی، سرمایه گذاری های دبا مقیاس بالا و سرمایه گذاری های منطقه ای.

۸٫بازار داخلی بزرگ

*۷۳٫۶ میلیون مشترک تلفن همراه در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۲۳ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۴۸/۶ میلیون مشترک اینترنت در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۰٫۱ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۱۸۱ میلیون مسافر خطوط هوایی در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۳۳ میلیون در سال ۲۰۰۲٫

*۵۸ میلیون نفر استفاده کننده از کارت اعتباری در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۱۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲٫

*۳۵٫۶ میلیون توریست بین المللی در سال ۲۰۱۵، بیشتر از ۱۳ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲

۹٫راه انرژی محل اتصال با اروپا

*یک محل اتصال بسیار مهم و دالان انرژی در اتصال اروپا، که غرب و شرق را به هم متصل می کند می باشد.

*در یک مجاورت تامین کننده های انرژی جهان قرار گرفته است، در حالیکه یزرگترین مصرف کننده ی انرژی در دنیا، که اروپا می باشد، دقیقا در غرب ترکیه قرار گرفته است، بنابراین این مسئله، ترکیه را تبدیل به یک پایانه و محل اتصال انرژی در منطقه تبدیل کرده است.

 

 

برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه به سرمایه ای در حدود صدو پنجاه تا دویست میلیون تومان نیاز می باشد که این امر بسته به نوع سرمایه گذاری متفاوت می باشد،سرمایه گذاری می تواندبرای مثال به صورت شراکت در یک پروژه و بهره مندی از سود ماهیانه باشد یا بصورت خرید ملک یا حتی راه اندازی یک کسب و کار مستقل باشد، بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ خارجی که در کشور خود صاحب بیزنس های بزرگ می باشند متمایل به دایر کردن یک یا چند شعبه از کسب و کار ی که پیشه ی چندین ساله شان بشمار می رود در اسیا و ازجمله در کشور ترکیه می باشند که علاوه بر توسعه ی کار خود به صورت بین المللی اقامت یک کشوردیگر را هم کسب کنند.برای به اقامت رسیدن ازطریق سرمایه گذاری درترکیه باید یک پروسه ی ۴ تا ۵ ساله طی شود گرچه این پروسه با خرید ملک با مبلغ سیصد میلیون به بالا سریع تر به اقامت می انجامد.

در انتها ذکر این مطلب خالی از لطف نمی باشد که اگرچه سرمایه گذاری در ترکیه مزایای خاص خود را دارد و البته مزایایی بیش از موارد گفته شده در این مقاله را نیز دارد، اما این مسئله ای بسیار مهم است و باید قبل از سرمایه گذاری، بررسی های دقیق و بسیاری را انجام داد.

در صورت نیاز به مشاوره در باب مهاجرت به ترکیه از راههایی همچون تحصیل در ترکیه ، کار در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، پناهندگی در ترکیه و … می توانید با مشاورین مجرب و کارشناسان ایران مهاجرت در زمینه مهاجرت در دفتر مرکزی ما و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید.