در قانون کشور ترکیه امکان اخد اقامت دایم از طریق خرید ملک وجود دارد  اما فقط در شرایط خاصی که ارزش ملک عددی نزدبک به یک میلیون دلار باشد این اتفاق رقم خواهد خورد.متاسفانه در سالهای گذشته تفسیر غلط این قانون باعث کلاهبرداری ها و زیان های مالی گسترده ای برای ایرانیان  گردیده است.

با توجه به این قانون جدید فروش ملک در ترکیه به اتباع 183 کشور ازجمله شهروندان ایرانی امکان پذیر شده است .  اما به دلیل اینکه برای اغلب متقاضیان  خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک بسیار اهمیت دارد ، دولت ترکیه  برای متقضیان خرید ملک که مایل به اخذ اقامت موقت ترکیه می باشند ، قوانین جدیدی وضع کرده است . از تاریخ اجرای این قانون ( می 2014 ) مهلت اقامت اتباع خرجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند از سه ماه و شش ماه به یکسال  افزایش پیدا کرد .
  
 
لطفاٌ توجه داشته باشید که این اقامت در واقع اقامت موقت ترکیه میباشد که بعد از اتمام مدت یکسال در صورتی که شما هنوز صاحب ملک باشید و سند ملک به نام شما باشد ، می توانید این اقامت را برای یکسال دیگر تمام کنید . در واقع  اقامت ترکیه با خرید خانه ، اقامت موقت یکساله قابل تمدید است . برخلاف تبلیغات نادرستی که در این زمینه انجام می گردد با خرید ملک در ترکیه قادر به اخذ پاسپورت ترکیه و یا اقامت  قطعی ترکیه نمی باشید .
  
 برای اخذ اقامت دائم ترکیه شرایط کاملاٌ متفاوت است میبایست  5 سال  تا 8 سال  اقامت موقت را داشته باشید و در ترکیه زندگی کرده باشید و بیمه داشته باشید و بعد از آن می توانید برای اقامت دائم درخواست کنید و کلیه مدارک شما به آنکارا ارسال میشود و بعد از گذشت پروسه کاری حدود یکسال ، اگر شما شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه را از لحاظ دولت ترکیه داشتید ، این اقامت به شما داده می شود . 
 
 
 
  

اقامت ترکیه تا چه مدتی معتبر است؟  

اعتبار اقامت ترکیه بر اساس شرایط و نوع اقامت متقاضی از ۶ ماه تا ۵ سال متغیر است . اقامت ۶ ماه ترکیه معمولا برای کارگران فصلی خارجی است که از طرف کارفرما درخواست میشود و پیش زمینه دریافت اجازه کار ترکیه میباشد . اقامت خریداران خانه در ترکیه ابتدا حداکثر ۲ ساله سپس حداکثر ۳ ساله  و بعد از ۵ سال  قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد
 
 
  

تفاوت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک با خرید ملک چیست ؟

 
بنا بر قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه هیچ گونه اقامتی به افرادی که تقاضای اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه را دارند تعلق نمیگیرد و اقامت افرادی که در گذشته از طریق اجاره ملک کسب شده تمدید نمیشود.
اقامت ترکیه با خرید ملک در ترکیه ابتدا دو ساله سپس ۳ ساله تمدید میشود پس از پایان ۵ سال میتوانید درخواست برای اقامت دائم و یا پاسپورت ترکیه را بدهید . احتمال رد شدن اقامت سرمایه گذاری خرید ملک در ترکیه به هیچ عنوان وجود ندارد .
 
.  توجه داشته باشید شما در هر مرحله از امور مهاجرت ترکیه، میتوانید از ایران مهاجرت یاری بجویید