شرایط اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل

 مزایای مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از آسان ترین روش های مهاجرت و دریافت اقامت در سوئد می باشد و مهاجران ایرانی زیادی هم از طریق مهاجرت تحصیلی اقدام به مهاجرت می نمایند زیرا مهاجرت از طریق تحصیل مزایای نسبتا خوبی در مقایسه با روش های دیگر دارد مثلا: برای ادامه تحصیل در همه ی دانشگاه های سوئد نیاز به دانستن زبان سوئدی نیست، با داشتن مدرت آیلتس ۵ نیز در برخی از دانشگاه های سوئد می توانید تحصیل کنید، دانشگاه های این کشور معتبر و شناخته شده هستند و یا این که پس از تحصیل راحت تر می توانید وارد بازار کار سوئد شوید.

 

رایگان بودن تحصیل در سوئد!!!

 

برخی تصور می کنند که تحصیل در سوئد رایگان است اما باید بدانید که از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون تحصیل در این کشور دیگر رایگان نیست و دانشجویان متقاضی باید بتوانند هزینه ی ثبت نام اولیه در دانشگاه مورد نظر و هزینه های هر ترم و خوابگاه، خورد و خوراک و زندگیشان را پرداخت نمایند و دولت سوئد تا از توانایی شما برای پرداخت مخارج مطمئن نشود مهارجت شما پذیرفته نخواهد شد.

 

متقاضیان تحصیل در سوئد باید بدانند که در حین تحصیل می توانند کار نیمه وقت هم انجام دهند و این چنین نیمی از مخارج خود را تامین کنند. هزینه های تحصیلی در سوئد بنابر دانشگاه، محل اقامت و حتی محله ی زندگی دانشجو مختلف است.

 

هر آنچه باید در مورد مهاجرت تحصیلی به سوئد اطلاع داشته باشیم :

 

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از کارشناسی بیشتر و چیزی حدود ۶۳۰۰۰ کرون (بیش از بیست میلیون تومان) در هر ترم است و هزینه های ثابت و ثبت نام هر دانشگاه نیز مختلف است.

 

هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در سال های مختلف و دانشگاه های مختلف فرق می کند اما حدودا چیزی نزدیک به ۵۰۰۰۰ کرون (بیش از ۱۸ میلیون تومان) در هر ترم می شود که برای ترم هایی که دروس عملی هم وجود دارد، گران تر هم می شود.

 

نحوه گرفتن اقامت سوئد از طریق تحصیل
چگونگی دریافت اقامت سوئد از طریق تحصیل

 

 

-دانشجو اگر بورسیه نشده باشد، باید بتواند هزینه ی زندگی خود را هم بپردازد که با توجه به محل اقامتش بسیار متغیر و چیزی بین ۵۵۰۰ تا ۸۰۴۰ کرون (حدود ۲ تا ۳ میلیون) در هر ماه بنابر گفته های دانشجویان ایرانی مقیم این کشور می باشد.

 

-اغلب دانشجویان مقطع لیسانس باید زبان سوئدی را بدانند اما در مقطع کارشناسی ارشد با دانستن زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان می توانند تحصیل کنند.

 

لیسانس در این کشور ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا بین ۴ تا ۵ سال طول می کشد.

 

شرایط تحصیل در سوئد

 

پیشنهاد می کنیم اگر قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارید در ابتدا وضعیت و شرایط رشته ی تحصیلی مورد نظر خود را در دانشگاه هایی که آن رشته را دارند خوب بررسی کنید، سپس مطمئن شوید که برای تحصیل در آن رشته باید مدرک زبان داشته باشید یا خیر و یا باید در محل اقدام به گذراندن دوره ی زبان نمایید. البته بهترین روش داشتن مدرک زبان در کشور مبدا می باشد که کار را برای شما آسان تر خواهد کرد و از نظر هزینه نیز به صرفه تر است. بد نیست بدانید که دوره ی زبان در این کشور نیز هزینه بسیار دارد.

 

 

توجه داشته باشید که مهم ترین سرمایه ی سوئد، نیروی انسانی تحصیل کرده است و این کشور دارای نظام تحصیلی مدرن و بسیار خوبی است که هر ۶ سال یکبار هم مورد تجدید نظر قرار می گیرد. تحصیلات دانشگاهی در این کشور بسیار رقابتی است و درصد بالایی از دانشجویان مقطع دکترای این کشور را مهاجران خارجی اشغال کرده اند بنابراین اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید باید برای درس خواندن وقت و پشتکار زیادی داشته باشید.

 

اگر مشکل بودجه برای تحصیل دارید، باید بگوییم که دانشگاه ها وام هایی به دانشجویان می دهند که تقریبا ۷۵% هزینه های آن ها را پوشش می دهد اما باز هم باید در نظر داشته باشید که هزینه ها بستگی به محل و سبک زندگی شما دارد.

 

چه افرادی می توانند برای اخذ اقامت تحصیلی در سوئد اقدام کنند؟

 

اگر شما دارای این شرایط هستید می توانید به فکر مهاجرت تحصیلی به سوئد باشید:

 

 • دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی 
 • دارا بودن مدارک آیلتس یا تافل با نمره ی مناسب (نوع مدرک و نمره ی آن بستگی به دانشگاه دارد).
 • اگر مقطع لیسانس مد نظر است، افرادی که با زبان زبان سوئدی آشنایی دارند.
 • در صورت داشتن مدرک تحصیلی آن مدرک از یک دانشگاه معتبر در ایران صادر شده باشد.

 

ارسال مدارک تحصیلی به سوئد:

 

یکی از دغدغه های دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند ارسال مدارک به دانشگاه ها می باشد، البته این روزها با پیشرفت تکنولوژی کارها کمی آسان تر شده است اما به طور کلی باید بدانید که پس از قبول شدن درخواستتان برای تحصیل در این کشور، از شما درخواست می شود تا مدارک خود را ارسال نمایید در این زمان باید اقداماتی را انجام داده و اطلاعاتی را کسب کنید .

 

مدارک مقطع لیسانس:

 

 • کاورشیت
 • مدرک پیش دانشگاهی و دبیرستان
 • کپی پاسپورت
 • مدارک آیلتس یا تافل
 • مدارک اضافی که در هر رشته می تواند مختلف باشد

 

مدارک مقطع فوق لیسانس:

 

 • کاور شیت
 • مدرک دانشگاه یا گواهی دانشگاهی
 • کپی پاسپورت
 • مدرک آیلتس و تافل 
 • مدارک دیگر که بنابر رشته ی تحصیلی درخواست می شود.

 

البته باید گفت که مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل تنها راه مهاجرت به سوئد نیست و افراد میتوانند از راه های دیگری همچون : مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج ، مهاجرت به سوئد از طریق کار و یا مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری نیز اقدام کنند

ایران مهاجرت در تلاش است تا با راهنمایی ها شما را از قوانین مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل مطلع سازد