اقامت تحصیلی هلند

هلند یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان در زمینه های تجارت، توریسم و کشاورزی محسوب می شود. عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن از مزایای ویزه زندگی و تحصیل در کشورهلنداست ، و امروزه بسیاری از افرادی که از هوش بالایی برخوردار باشند کشوری را انتخاب می نمایند که بتوانند از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و یا هر ویزای دیگر از آن کشور وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا بشوند. شما می توانید از طریق دریافت ویزای تحصیلی در کشور هلند به راحتی به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر داشته باشید.

 

طول دوره هایی تحصیلی در کشور هلند

دوره کارشناسی درکشور هلند ۴-۳سال به طول می انجامد و میزان زمانی که برای مدت تحصیل نیاز هست ، بستگی به شخص  دانشجو و فشردگی گذراندن دوره دارد.

داشتن مدرک دیپلم متوسطه ۱۱ ساله برای ورود به دانشگاهها  یا دیپلم ۱۲ ساله از شرایط تحصیل در این دوره می باشد.

دوره کارشناسی ارشد بین ۲-۱سال است. اما معمولا دانشجویان در زمان کوتاه تری به طور مثال یکسال و نیم درسشان را به اتمام می رسانند.

برای ورود به مقطع فوق لیسانس داشتن حداقل مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاههای ایران اعم از دولتی، آزاد، پیام نور یا غیرانتفاعی ضروری است.

اکثر دوره‌های دانشگاهی به مدرک دکترال Doctoral که‌‌ همان کار‌شناسی ارشد است ختم می‌شود. و برای ورود به مقطع دکتری داشتن مدرک دکترال یا کار‌شناسی ارشد الزامی است.

در هلند سیستم آموزشی دو گانه است یعنی هم مانند سیستم تحصیلی انگلستان و آمریکا مدارک (BSc) و (Msc) وجود دارد و هم سیستم هلندی که منجر به مدرک ‌ دکتراندوس، یا می‌س‌تر می‌شود. 

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور هلند:

همانطور که در مطالب فوق ذکرشد دوره تحصیل در مقطع لیسانس در کشور هلند ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد و این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ را داشته باشد . 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور هلند:

دوره کارشناسی ارشد بین ۲-۱سال است. اما غالبا  به این صورت است که  دانشجویان در زمان کوتاه تری تحصیلاتشان  را به اتمام می رسانند. بسیاری از افراد وجود دارند که تمایل دارند مقاطع بالاتری را در کشور هلند به علت امکانات بسیار زیاد طی نمایند. 

دروس دانشگاهی کشور هلند به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند .

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلیبه زبان آلمانی ، می بایست مدارکی دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور هلند مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور هلند به دانشجویان اعطا نمی نماید . 

تحصیل در مقطع دکترا در کشور هلند:

اکثریت دانشجویان دکتری در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهشهای نوینی هستند.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور هلند به دو صورت می باشد. این افراد یا از طریق بورسیه پذیرفته می شوند و یا افرادی هستند که باید برای دانشگاه هزینه پرداخت کنند. البته افرادی که از طریق ویزای بورسیه اقدام 

می نمایند شرایط خاصی را به شرح ذیل باید دارا باشند :

داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر اخد مدرک دال بر تسلط کافی به زبان انگلیسی و آیلتس ۶٫۵ به بالا

تایید یک استاد راهنما

مدارک معتبر بین المللی و برخی دیگر از مدارک مورد نیاز 

مهلت ثبت نام و  شروع سال تحصیلی در کشور هلند:

مهلت ثبت نام بستگی به دانشگاه، مقطع و حتی رشته تحصیلیبسیار متغیر می باشد و باید رشته تحصیلی و نوع دوره انتخاب شود. در تعدادی از رشته ها پذیرش برای بار دوم در ماه ژانویه یا فوریه نیز انجام می شود که مدارک باید چند ماه قبل به دانشگاه تحویل داده شود. 

همه افراد هنگامی که برای ادامه تحصیلات قدام می نمایند تمایل دارند در یکی از بهترین دانشگاه ها مشغول به تحصیل باشند. شما هم اگر می خواهید در بهترین شرایط و دانشگاه ها به درس خواندن مشغول شوید هرچه سریع تر با موسسه حقوقی ملک پورتماس حاصل نمایید تا بتوانید از تجارب وکلای برجسته بهره مند شوید. 

مدارک لازم مورد نیاز ویزای تحصیلی در کشور هلند:

اصل یا ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه

کپی تمام صفحات گذرنامه

توصیه نامه از دو نفر استاد برای افراد با تحصیلات دانشگاهی یا recomendation letter

گواهی سابقه کار در صورت داشتن سابقه کاری افرادی که مشغول به کار هستند باید یک نامه کاری و یا افرادی که قبلا مشغول به کار بوده اند حتما باید نامه کاری و سوابق خود را در پرونده درج نمایند.

نمونه کار برای رشته های معماری و هنر. افرادی که در رشته های خاصی مانند هنر و معماری هستند باید نمونه ی کار خود را در پرونده درج کنند.

عکس پاسپورتی

اصل یا کپی تأیید شده مدرک زبان

رزومه

انگیزه نامه

اقامت تحصیلی هلند
اقامت تحصیلی هلند

کار دانشجویی در کشور هلند:

دانشجویان متقاضی دریافت ویزای تحصیلی هلند میتوانند هزینه های خود را با کار در چهارچوب ضوابط بویژه از سال دوم به بعد تأمین نمایید. این موضوع را در نظر داشته باشید که همیشه برای ورود به کشورهای دیگر و کار در آن کشور در سال اول و یا ماه های اول نمیتوانید کار پیدا کنید این یک مساله بدیهی است و علت اینست که با فرهنگ، مردمان آن کشور، تفکر اقتصادی آن کشور کاملا آشنا نیستیم.بر اساس ضوابط دولت هلند، دانشجویان مجازند ۱۰ الی ۳۰ساعت در هفته کار کنند. محدودیت کار کردن در حین تحصیل بستگی به میزان تحصیلات و مقطع تحصیلی دارد.

هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی در حد ۷ تا ۱۰ یورو (خالص، پس از کسر مالیات) خواهد داشت. البته این موضوع بستگی به نوع کار هم دارد و توجه داشته باشید که در صورت کار با حداکثر ساعات مجاز، شما میتوانید هزینه مسکن خود را تأمین نمایید. توصیه میشود به شرطی در هلند تحصیل کنید که بدون کار هم بتوانید مخارجتان را از خانواده خود دریافت نمایید. 

تحصیلات دانشگاهی در کشور هلند

شرط ورود به دانشگاههای کشور هلند و تحصیل در هلند، داشتن دیپلم مقدماتی (VWO)و شرط ورود به مدارس عالی حرفه ای (HBO) می باشد. دانشجویانی که مدارک لازم بدای ورود به دانشگاهها را دارا نمی باشند با حداقل سن ۲۱ سال می توانند بدای ورود به دانشگاه ها امتحان ورودی بدهند.. .

تحصیل در مقطع لیسانس کشور هلند

طول مدت تحصیل ۴ سال می باشد و در پایان این دوره دانشجویان موظف به ارائه پژوهش مورد علاقه شان می باشند. سیستم تحصیلی کشور هلند به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت هلند به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند .

مقطع لیسانس در کشور هلند ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1یا B2را داشته باشد. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور هلند مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور هلند دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید.

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور هلند مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه های زندگی

دولت هلند با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در هلند حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور هلند را داشته باشد قبل از رفتن به هلند و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در هلند است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور هلند مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان هلندی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور هلند بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور هلند کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم هلند را دریافت کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس هلندی را بگذرانند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور هلند

هلند با داشتن چندین دانشگاه معتبر اروپا، به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور هلند را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور هلند دو ساله است .

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور هلند به دو صورت داچ و انگلیسی تدریس میشوند .

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان داچ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2)قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند. گفتنی است کشور هلند مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور هلند به دانشجویان اعطا نمی نماید.

همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند. علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک ندارند نیز می توانند با یادگیری زبان مراحل فوق را برای دریافت اقامت تحصیلی هلند در پیش بگیرند 

تحصیل در مقطع دکترای کشور هلند

شامل ۴ سال تحصیلی می باشد اکثریت دانشجویان دکترا در زمان تحصیل به صورت استادیار انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهشی نوین هستند. کشور هلند همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور هلند به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور هلند می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور هلند می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

باید به این نکته توجه کرد  که کشور هلند برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور هلند در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور هلند فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد :

۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی حداقل آیلتس ۶٫۵

جلب نظر یک استاد مشاور supervisor که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.