اقامت در فنلاند از طریق تحصیل

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند ، شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند ، امکان اعزام دانشجو به فنلاند و تحصیل رایگان در فنلاند ، هزینه های اعزام دانشجو به فنلاند و تحصیل در فنلاند ، امکان اخذ بورسیه های تحصیلی در فنلاند ،  را در این مقاله خواهیم خواند ، در این مقاله سعی ما بر این است که شما را بیشتر با شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ،  شرایط تحصیل در فنلاند ، چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فنلاند، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و امور مرتبط با تحصیل در فنلاند آشنا کنیم ، باشد که کمکی هر چند کوچک در راستای رسیدن شما به اهدافتان کرده باشیم، .
  تحصیل رایگاندر کشور فنلاند، کشور هزار دریاچه و بسیار زیبا و رویایی، با پوشش هشتاد درصدی از بافت جنگلی شاید آرزوی خیلی از افراد علاقمند به تحصیلات عالیه باشد، سالانه تعداد زیادی از افراد به جهت برخورداری از امکانات دانشگاهی با سطحی نسبتآ بالا و همینطور تحصیلات رایگان جذب فنلاند میشوند. فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه می باشد و پنجمین کشور پهناور اروپایی محسوب می گردد. زمستانی بسیار تاریک و تابستانی بسیار نورانی دارد و تابستانش گرم و کوتاه و زمستانش سرد و تاریک و بسیار بلند دارد. بدلیل نامساعد بودن آب و هوای قسمت شمالی فنلاند ، بیشتر مردم آن در جنوب این کشور زندگی میکنند و شغل ماهیگیری از منابع مهم درآمد بحساب می آید.

شروع سال تحصیلی در فنلاند

زمان شروع کلاس ها در فصل پاییز و در آخر تابستان ،تقریبآ اواخر شهریور و اوایل مهرماه است،  امکان گرفتن خوابگاه نیز برای دانشجویان با هزینه ایی کم در حدود ۲۵۰ یورو و به بالا در فنلاند موجود می باشد ، کلیۀ هزینه های زندگی یک دانشجو در دورۀ تحصیل و زندگی خود در کشور فنلاند در حدود ۷۰۰۰ یورو در سال می باشد که این مبلغ در مقابل هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان و یا زندگی و تحصیل در آلمان و یا زندگی و تحصیل در آمریکا و زندگی و تحصیل در کانادا بسیار پایین تر و مقرون بصرفه تر می باشد. پیشنهاد می شود جهت مخارج ماهانه خود به ازای هرماه ۷۰۰-۹۰۰ یورو مد نظر داشته باشند. دانشجو بهنگام تحصیل در فنلاند از بیمه تحصیلی دانشجویی برخوردار می باشد ، زبان تحصیل در فنلاند انگلیسی می باشد و دانشجو نیازی به یادگیری زبان دیگری به جز انگلیسی ندارد. دانشجویان در دورۀ تحصیل در فنلاند اجازۀ ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند.

حداقل معدل در مقطع کارشناسی در فنلاند ۱۳ می باشد ، طول دورۀ کارشناسی در فنلاند تقریبآ ۳ تا ۴ سال می باشد ،حداقل معدل در دورۀ کارشناسی ارشد ۱۳ و حداقل معدل در دورۀ دکترا در فنلاند ۱۵ می باشد، طول دورۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند ۲ سال و طول دورۀ تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند حدود ۳ تا ۵ سال میباشد.

امکان بورسیه  بطور خاص فقط در مقطع دکترا وجود دارد و برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به سختی می توان بورسیه گرفت، این بدین خاطر است که دولت تمامی هزینه های تحصیلی را پوشش می دهد و دانشجو کاملآ رایگان در حال تحصیل می باشد و شما متقاضی عزیز باید آمادگی مدیریت هزینه های زندگی در فنلاند بهنگام تحصیل در فنلاند را داشته باشید و توانایی پرداخت هزینه های مسکن و خورد و خوراک و را داشته باشید. ولیکن  پیدا کردن کار برای کسانی که زبان فنلاندی و یا سوئدی نمی دانند خیلی دشوار است .به همین خاطر است که نمی توانید برای درآمد داشتن جهت مخارج زندگی در فنلاند روی داشتن شغل حساب باز کنید و حتمآ باید از قبل پس انداز به همراه خود داشته باشید.

تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند کاملآ رقابتی است و بدلیل داشتن شرایط خوبی همچون رایگان بودن تحصیل متقاضیان تحصیل در دورۀ دکترا در دانشگاه های فنلاند باید از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشند. و تمامی دروس در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد.

 

اقامت در فنلاند از طریق تحصیل
اقامت در فنلاند از طریق تحصیل

 

اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

در هنگام اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ، ابتدا به شما یک ویزای موقت می دهند که وارد فنلاند شوید ، و پس از انجام امور مرتبط با دانشگاه باید به اداره مهاجرت رجوع  کرده و درخواست کارت اقامت را بدهید ، اقامت شما موقت یکساله می باشد و بنا به لزوم  هرساله تمدید می گردد. از سال ۲۰۱۲ به بعد کارت اقامت بطور مسقیم در خود سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده می شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی فنلاند:

 • ارائۀ پذیرش از دانشگاه و یا فایل آن بهمراه دو نسخه کپی.
 • مدرک زبان بهمراه دو نسخه کپی از آن.
 • بیمه یکساله با اعتبار ۳۰۰۰۰ یورو که باید آنرا از سایت swiss careبه مبلغ ۲۱۹ یورو خریداری کرده باشید بهمراه دو نسخه کپی از آن.
 • پاسپورت و دو نسخه کپی از آن ، اگر کمتر از یکسال از اعتبار پاسپورت شما گذشته است پیشنهاد می شود حتمآ آنرا تعویض نمایید.
 • اصل شناسنامه و دو نسخه کپی از آن .
 • دو قطعه عکس رنگی ۶*۴
 • نامه تمکن مالی از بانک به میزان ۱۰۰۰۰ یورو و دو نسخه کپی از آن .
 • مدارک فارغ التحصیلی از دبیرستان ببعد به مراه ریز نمرات.
 • حتمآ CVداشته باشید و اگر ندارید تنظیم کنید.
 • بطور کلی از همۀ مدارک بالا یک اصل بهمراه دو کپی ارائه شود.
 • دانشگاه ها در فنلاند به دو دستۀ پلی تکنیک universities of applied scienceو دانشگاههای معمولی تقسیم می شوند. 

دانشگاه های پلی تکنیک از معدود دانشگاه هایی هستند که در دورۀ لیسانس دانشجو می گیرند و تحصیل در آنها به زبان انگلیسی می باشد. در این دانشگاهها بیشتر به مسائل حرفه ایی و عملی می پردازند و بسیاری از دانشجویان این دانشگاهها دارای سن بالا نیز هستند و اغلب شاغل می باشند . مدرک این دانشگاه ها اغلب جهت پیدا کردن کار در فنلاند مناسب می باشند.و مدرکی که از این دانشگاه دریافت می کنید معادل لیسانس است که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد ولیکن اگر بخواهید در دانشگاههای دیگر فنلاند ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشید مدرک شما مورد تایید نمی باشد و شما ملزم به گذراندن یک سری واحدهای اضافی، تقریبآ ۵ درس هستید تا مدرکتان جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای عادی فنلاند مورد تایید قرار گیرد ،در دانشگاههای معمولی فنلاند نیز دروس در دورۀ کارشناسی به زبان انگلیسی نمیباشند .

چنانچه در قبل هم آوردیم ، بخاطر رایگان بودن تحصیل در فنلاند ، تحصیل در فنلاند متقاضیان زیادی را دارا می باشد و به همین دلیل رقابت سنگین است و زمان ثبت نام و ارسال مدارک از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و چنانچه در زمان معین شده اقدام نفرمایید ،پروندۀ شما رد می شود.

برای دانشجویان بین المللی نیز امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز موجود می باشد.  پس از پایان دورۀ تحصیل در فنلاند ،امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند بعد از اتمام تحصیلات در فنلاند درخواست تمدید ویزای موقت خود را بدهند و یکسال اقامتشان تمدید خواهد شد به جهت پیدا کردن شغل در کشور فنلاند و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری.

فارغ التحصیل بودن از دانشگاه هایی همانند پیام نور و یا علمی کاربردی نیز خدشه ایی به روند اخذ پذیرش و ویزای شما وارد نمی کند و در این روند ، اخذ پذیرش و ویزای شما بستگی به تمامی عوامل و شرایط شما همچون نمرۀ زبان و معدل دانشگاهی و ظرفیت دانشگاه در رشتۀ خاص مد نظرتان ، مدرک تحصیلی ، ریزنمرات و … دارد .

تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند تاریخ پایان خاصی ندارد و در همۀ اوقات از سال می توان وارد این مقطع شد و پذیرش شما در دورۀ دکترا مبتنی بر اینست که مدرک فوق لیسانس تان را اخذ نموده باشید و بتوانید نظر مثبت یک استاد دانشگاه را جهت راهیابی به پروژه های مختلف جلب کنید . و جهت اینکار می بایست پروپوزال خود را به آدرس اساتید دانشگاههای مختلف ایمیل نمایید.

چنانچه  دارای تابعیت یکی از کشورهای اسکاندیناوی هستید نیازی به اجازۀ اقامت ندارید. ولی اگر تحصیل شما بیشتر از ۶ ماه بطول می انجامد شما موظف هستید خود را به ادارۀ ثبت احوال محل خود معرفی کرده و در آنجا ثبت نام نمایید. در صورتیکه دارای تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید نیزاجازۀ اقامت را نیاز ندارید ولیکن اگر تحصیل شما بیش از ۳ ماه بطول می انجامد باید در ادارۀ پلیس شهر محل سکونت خود ثبت نام نمایید. چنانچه دارای تابعیت از کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا نمی باشید  و در صورتیکه متقاضی تحصیل در فنلاند باشید نیاز به اجازۀ اقامت خواهید داشت.

 

اقامت در فنلاند از طریق تحصیل
اقامت در فنلاند از طریق تحصیل

شرایط لازم برای اخذ اقامت فنلاند از طریق تحصیل

زبانی که در دانشگاه های فنلاند در مقطع لیسانس تدریس می شود بیشتر به زبان رسمی این کشور یعنی فنلاندی می باشد. البته بعضی از رشته ها نیز به صورت زبان سوئدی تدریس خواهد شد و در هر صورت همانند تحصیل در مقطع دبیرستان ، متقاضی می بایست مدرک زبان سوئدی و یا فنلاندی خود را قبل از اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه نماید تا پذیرش خود را اخذ کند در غیر این صورت اخد پذیرش با مشکل مواجه خواهد شد. متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در فنلاند همانند سایر کشور های اتحادیه اروپا همزمان با تحصیل حق کار قانونی خواهد داشت و می تواند ۱۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل به کار بپردازد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای متقاضیانی امکان پذیر خواهد بود که دارای مدرک لیسانس باشند.

و زبان تحصیل در این مقطع در بیشتر رشته ها انگلیسی خواهد بود و متقاضی می بایست جهت اخذ پذیرش مدرک زبان آیلتس را ارائه نماید. متقاضی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فنلاند همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا همزمان با تحصیل حق کار قانونی خواهد داشت و می تواند ۲۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل به کار بپردازد.

برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا زمان خاصی برای اقدام وجود نخواهد داشت. به این دلیل که متقاضی می بایست استاد راهنمایی از دانشگاه مورد نظر خود بیابد تا شرایط خود را توسط آن استاد راهنما به تایید برساند. زمانی که از این طریق نامه پذیرش را اخذ کرد به سفارت مراجعه کرده و برای ویزا اقدام نماید. بدین صورت اخذ پذیرش مستقیم دکترا پروسه زمان بر و دشواری را خواهد داشت. بدین خاطر که اصولاً کسب موافقت استاد راهنما به سختی امکان پذیر می باشد و نکته دیگر این است که اصولا برای اخذ پذیرش دکترا جای خالی برای دانشجویان اینترنشنال وجود ندارد . بنابراین توصیه ای که می شود آن است که متقاضیان برای اخذ پذیرش فوق لیسانس مجدد اقدام نمایند تا پس از اتمام دوره مستقیم وارد مقطع دکترا در فنلاند شوند. زبان تدریس در مقطع دکترا در فنلاند به صورت انگلیسی می باشد . متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا همزمان با تحصیل حق کار قانونی خواهد داشت و می تواند ۳۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل به کار بپردازد

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد ، کشور فنلاند از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و کشورهای عضو این اتحادیه قوانین تقریباً یکسانی از جهت اخذ اقامت دائم خواهند داشت.

اخذ اقامت دائم فنلاند نیزهمانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا از طریق تحصیلی امکان پذیر خواهد بود به این صورت که چنانچه متقاضی تحصیل در فنلاند ۵ و یا ۶ سال به صورت متوالی در این کشور حضور داشته باشد می تواند برای اقامت دائم خود اقدام نماید. همچنین راه دیگری که در این زمینه وجود دارد آن است که متقاضی همزمان با تحصیل حق کار نیز خواهد داشت و به طور کلی یکی از راه های مطمئن برای اخذ اقامت دائم کشورهای اتحادیه اروپا پرداخت مالیات به دولت می باشد. بنابراین شخص متقاضی با کار در فنلاند و پرداخت مالیات مرتبط با آن کار به دولت می تواند به اقامت دائم فنلاند نائل گردد.

بنا بر توضیحاتی که داده شد مشخص است که کشورفنلاند برای متقاضیانی که شرایط آن را داشته باشند محل مناسبی جهت تحصیل می باشد.

متقاضیان می توانند با تحصیل در فنلاند اقامت دائم فنلاند را به دست آورند.

خاطر نشان می کنیم جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر فنلاند و همچنین کالج زبان این کشور هیچ محدودیتی وجود ندارد و موسسه قادر خواهد بود با توجه به شرایط فرد متقاضی از بهترین دانشگاه های فنلاند برای شما پذیرش اخذ نماید.

بنابر این بازهم توصیه ما این است که قبل از اقدام حتما با وکلا و مشاورین ما مشورت کرده و ازمشاوره رایگان در این زمینه بهره مند گردید تا بتوانید مطمئن تر گام بردارید و به هدف خود نزدیک تر شوید.

 

 

توصیه های مهم برای اخذ اقامت فنلاند از طریق تحصیل

 

۱- برای تحصیل رایگان در فنلاند، رزومه قوی آماده کنید. رزومه قوی تحصیلی، با روزمه شغلی تفاوت دارد. رزومه خوب، یکی از شروط مهم برای کسب بورسیه و تحصیل رایگان در فنلاند است. از تجربه دانش آموختگان استفاده کنید. آن ها را در linkedin پیدا کنید.

 

۲- برای افزایش شانس پذیرش رایگان در دانشگاه های این کشور، بیانیه هدف (SOP) مطلوب را تدارک ببینید.

 

۳- شرایط زبانی (language proficiency) در دانشگاه های فنلاند، آیلتس ۶ تا ۶.۵ آکادمیک است.

 

۴- تحصیل در دانشگاه های فنلاند، نیاز به GRE یا GMAT ندارد.

 

۵- حتما در بازه زمانی (APPLICATION PERIOD) برای رشته و دانشگاه مقصد اقدام کنید.

 

۶- اطلاعات دانشگاه مقصد را از طریق دانش آموختگان ایرانی دانشگاه یا از طریق فیس بوک یا لینکدین بدست آورید.

 

۷- در صورتی که نتوانید معافیت از پرداخت شهریه را کسب کنید، می بایست جهت دریافت نامه پذیرش یا همان ADMISSION LETTER، قسط اول شهریه را پرداخت کنید تا وارد فاز روادید شوید.

 

۸- همه دانشجویانی که برای مقطع دکترا در دانشگاه های فنلاند اقدام می کنند، اتوماتیک برای بورسیه بررسی می شوند.

۹- در صورت پذیرش در دانشگاه های فنلاند، روادید ۱ ساله قابل تمدید برای شما صادر می شود.

 

۱۰- کیفیت تحصیل در فنلاند از پرتغال و اسپانیا و یونان و اتریش و حتی لهستان بالا تر است.

 

۱۱- از انجمن های ایرانی مربوط به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور برای راهنمایی آنلاین استفاده کنید.

 

۱۲- اگر خواستید از موسسات اعزام دانشجو برای تحصیل در فنلاند استفاده کنید، حتما از موسسات مجاز استفاده کنید.

 

۱۳- سایت سفارت ایران در هلسینگی و سفارت فنلاند در تهران برای کسب اطلاعات بیشتر از فرصت های تحصیلی و زندگی در این کشور، توصیه می شود.

 

۱۴- دریافت روادید با فرآیند اپلای کاملا متفاوت است. این گفتار میتواند راهنمای خوبی باشد.

 

۱۵- پیدا کردن مکان اقامت در فنلاند را از طریق مسئول اقامت (ACCOMODATION OFFICER) دانشگاه پیگیری کنید و از روز اپلای، به آن فکر کنید.

 

۱۶- برای آگاهی از فرصت های تحصیل رایگان در فنلاند، بخش بورسیه کلیه دانشگاه های هدف این کشور را بررسی کرده و با اساتید دانشگاه ها، تعامل کنید تا آن ها را برای سرپرستی برنامه آموزشی خود،. ترغیب کنید.

 

امیدواریم راهنمای اجمالی این گزارش، بتواند علاقمندان به تحصیل در این کشور را یاری کند.

شما می توانید برای اطلاع از روش های دیگر اخذ اقامت در فنلاند از صفحه اقامت فنلاند دیدن کنید. ایران مایگریشن شما را برای اخذ اقامتی بی دردسر و راحت همراهی می کند.