اقامت در فنلاند از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در فنلاند جهت اخذ اقامت

 

راه های متعددی برای کسب و کار در کشور فنلاند وجود دارد و یکی از مهمترین گزینه ها ثبت شرکت در فنلاند میباشد . ثبت شرکت در فنلاند روند مشخصی دارد که در این مقاله برآن شدیم تا به صورت خلاصه راه های ثبت شرکت در فنلاند را بررسی کنیم . در این فرآیند قطعا مزایای بسیاری وجود دارد که از آن جمله مالکیت قطعی و بدون شریک بومی و حضور در اروپای بزرگ و اقامت و مسافرت و تجارت ، درخواست اقامت پس از ۳ سال ، درخواست تابعیت پس از ۵ سال ، اخذ ویزا برای تمامی کشورها به سادگی ، استفاده از قوانین تجاری در اتحادیه اروپا ، افتتاح حساب و استفاده از نظام بانکی اروپایی را میتوان ذکر کرد .

مراحل ثبت شرکت در فنلاند جهت اخذ اقامت

1-تکمیل فرم مربوطه و ارسال به وزارت بازرگانی

2-هماهنگی با وزارت امور خارجه و دریافت تاییدیه ها

3-هماهنگی و گرفتن اجازه دولت فنلاند نسبت به بیزینس پلان

4-پس از آن صدور اجازه برای درخواست کننده و تعیین وقت در سفارت و حضور در سفارت و دریافت ویزای بلند مدت برای درخواست کننده و همراهان

5-سپس عزیمت به کشور مقصد و تکمیل مراحل ثبت شرکت در کشور فنلاند .

 

انواع شرکت ها در فنلاند

 • شرکت با مسئولیت محدود عمومی
 • شرکت با مسئولیت محدود خصوصی
 • مشارکت عمومی یا محدود
 • شرکت خصوصی کوچک
 • شعبه یک شرکت خارجی

 

اگر کسب و کار شما نیاز به یک مجوز دارد ، موضوع نیاز به یک مجوز را شما می توانید هنگامی که شما اطلاع رسانی مکنید برای راه اندازی اظهار نمایید .

اگر یک شرکت خارجی است مقر دائم در فنلاند داشته باشد برای موضوعات مالیات بر درآمد مانند یک شرکت فنلاندی اقدام خواهد کرد و در تمام زمینه ها از قوانین مشترک استفاده خواهید کرد .

 وقتی یک شرکت حقیقی و یا حقوقی ثبت نام میکند به عنوان یک کارفرما الزامی است حداقل دستمزد یا حقوق در فنلاند را به حداقل دو نفر از کارکنان به طور منظم و یا به حداقل شش کارمندان در همان زمان به صورت موقت پرداخت کند .

این شرکت باید از دادن مالیات کارمندان و پرسنل خود خودداری کند زیرا طبق دستورالعمل چاپ شده بر روی کارت مالیاتی هر یک از کارکنان موظف به پرداخت مالیات هستند .

کسانی که اقامت طولانی دارند و از دریافت کارت های مالیاتی فنلاندی طبیعی خودداری کرده اند برای آنها به شرح زیر است معمولا، طرح مالیات بر درآمد تصاعدی است.

ID کسب و کار

شما یک ID کسب و کار در چند روز پس از تشکیل پرونده اطلاع رسانی و راه اندازی خود دریافت خواهید کرد . و به صورت خودکار کسب و کار خود را نیز در سیستم مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده اید ، و در سیستم پیش پرداخت ثبت نام کارفرما در اداره مالیات، که به طور معمول سه هفته طول می کشد وارد خواهید شد . لطفا در فرم به زبان فنلاندی یا سوئدی را پر کنید.

شما در نظر بگیرید برای اقدام برای ثبت شرکت فنلاند نیاز به ارسال فرم های دارید که تکمیل دقیق فرم ها بسیار ضروری است هر چند در ثبت شرکت فنلاند شما نیاز به بروکراسی پیچیده اداری ندارید ولی انجام دقیق مراحل کاری از واجبات انجام این مهم است . پیشنهاد ما آنست که راههای ثبت شرکت در اتریش و یا طرح خودحمایتی اتریش و یا گلدن ویزای پرتغال و … را نیز از مشاورین ایران مایگریشن سوال بفرمایید.

 

اقامت در فنلاند از طریق ثبت شرکت
اقامت در فنلاند از طریق ثبت شرکت

 

 

 

شرایط ثبت شرکت در فنلاند جهت اخذ اقامت

کشور فنلاند که عضو شنگن مي باشد، به دلايلي نظير حاکم بودن سيستم رفاه اجتماعي در آن، شرايط باثبات اقتصادي و امکان کاريابي و امکان تحصيل رايگان در دانشگاه هاي فنلاند، معمولاً از کشورهاي مهاجرپذير مي باشد. براي مهاجرت به فنلاند روشهاي مختلفي وجود دارد که برخي از اين روشها به اقامت فنلاند ختم مي گردد

و شخص ميتواند اقامت دائم فنلاند را کسب نمايد . ثبت شرکت در فنلاند از جمله اين راه هاست. کشور فنلاند جزو اتحاديه اروپا و حوزه شينگن ميباشد. اين کشور از کشورهاي صنعتي جهان است و معمولاً فرصت هاي شغلي مورد نياز براي نيروي کار اين کشور فراهم مي باشد. امکان ثبت شرکت نيز براي افراد خارجي و اخذ اقامت دائم فنلاند از اين طريق وجود دارد.
وضعيت ثبات اقتصادي و پايه صنعتي فنلاند و فضاي باز و رقابتي در اين کشور از جمله عوامل جذب سرمايه گذران به کشور فنلاند است. به طور کلي هرکسي مي توان اقدام به ثبت شرکت در فنلاند نمايد، با اين شرط که يکي از اعضاي اصلي آن مقيم اتحاديه اروپا باشد.(اتحاديه اروپا به علاوه کشورهاي ايسلند، ليختن اشتاين، نروژ و سوئيس).

 

در ادامه به توضیح هر یک از انواع شرکت های عمومی و خصوصی در فنلاند می پردازیم:


شرکت محدود عمومي (oyj, osakeyhtio )

براي تأسيس يک شرکت محدود عمومي حداقل سرمايه مورد نياز 80 هزار يورو مي باشد. از ديگر شرايط مورد نياز براي تأسيس اين نوع شرکت در فنلاند، داشتن يک هيئت مديره متشکل از حداقل سه سرپرست و يک مدير اجرايي مي باشد. اين نوع شرکت در بورس اوراق بهادار هلينسکي ليست مي شود.نرخ ماليات شرکتي 26% مي باشد. هم چنين يک الزام قانوني براي حساب هاي حسابرسي شده وجود دارد.

شرکت محدود خصوصي(oy, osakeyhito)

سرمايه مورد نياز براي شرکت محدود خصوصي نيز 8 هزار يورو مي باشد. از ديگر شرايط لازم براي تأسيس اين شرکت در فنلاند وجود حداقل يک سرپرست و يک جانشين هيئت مديره مي باشد. وجود يک دفتر محلي آماده به خدمت لازم است. نرخ ماليات شرکتي 26 درصد مي باشد. يک الزم قانوني نيز براي حساب هاي حسابرسي شده وجود دارد.
 

مهاجرت به فنلاند جهت انجام فعالیت صنفی و تجاری

 • اجازه اقامت افراد دارای فعالیت صنفی و تجاری
 • اجازه اقامت استارتاپ
 • درخواست اجازه اقامت
 • اشخاص دارای کسب و کار آزاد و کارآفرین در فنلاند

در فنلاند هر شخصی که در یکی از کشورهای حوزه اقتصادی اروپا (ETA) اقامت دائم داشته باشد، می تواند شرکت تأسیس کند. نیاز به داشتن اجازه اقامت به ملیت شما بستگی ندارد بلکه به محل اقامتتان بستگی دارد.اگر از اتباع یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا، کشورهای شمال اروپا و یا سوئیس باشید و بخواهید جهت تأسیس شرکت به فنلاند مهاجرت کنید، به اجازه اقامت نیاز ندارید.

اگر ساکن کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا نبوده و جزو اتباع کشوری غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا و یا سوئیس باشید، در این صورت برای انجام فعالیت های صنفی و تجاری در فنلاند، نیاز به اجازه اقامت دارید.

فعالیت صنفی و تجاری شما بایستی سود آفرین باشد و هزینه امرار معاش شما با درآمد حاصله از شرکت شما راتأمین کند. شما بایستی برای اولین اجازه اقامت خود، قبل از آمدن به فنلاند درخواست کنید.

 

اجازه اقامت افراد دارای فعالیت صنفی و تجاری

 

اگر می خواهید در فنلاند فعالیت صنفی و تجاری انجام دهید، در این صورت به اجازه اقامت افراد دارای فعالیت صنفی و تجاری نیاز دارید.

موارد زیر جزو فعالیت صنفی و تجاری محسوب می شوند:

 • افراد دارای شرکت استارتاپ
 • فرد دارای شرکت خصوصی که اصطلاحاً toiminimiyritys نامیده می شود
 • فرد شریک در شرکت شراکتی (avoin yhtiö)
 • فرد تحت مسئولیت شرکت با مسئولیت محدود (kommandiittiyhtiö)
 • آن دسته از اعضای شرکت تعاونی (osuuskunta) که تعهد نامحدود در پرداخت هزینه های اضافی شرکت دارند
 • افراد سهامداری که در سمت ریاست و مدیریت شرکت های سهامی (osakeyhtiö) مشغول به کار می باشند (مدیر عامل شرکت یا عضو هیئت مدیره) و یا فردی که در شرکت دیگری در سمت مدیریت می باشد.

برای اینکه بتوانید اجازه اقامت مخصوص انجام فعالیت صنفی و تجاری را دریافت کنید، بایستی شخصاً در شرکت خود در فنلاند اشتغال به کار داشته باشید.

چنانچه دارای مکان سکونت ثابت در فنلاند یا یکی از کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا نباشید، بایستی قبل از درخواست اجازه اقامت مخصوص افراد دارای فعالیت صنفی و تجاری، شرکت خود را در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت برسانید. اگر به طور دائم به فنلاند و یا یکی از کشورهای عضو حوزه اقتصادی اروپا مهاجرت می کنید، برای به ثبت رساندن شرکت خود به مجوز اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی نیاز ندارید. بنابراین نیاز به داشتن این مجوز به ملیت شما بستگی ندارد بلکه به محل اقامتتات بستگی دارد . بررسی درخواست اجازه اقامت شامل دو مرحله دارد. نخست، مرکز ELY (مرکز امور معیشت، راهنمایی و رانندگی و محیط زیست) میزان سود دهی شرکتتان را براساس برنامه تجاری و سرمایه گذاری شما ارزیابی می کند. سپس اداره کل مهاجرت درباره اجازه اقامت تصمیم گیری می کند.

در سایت اداره کل مهاجرت اطلاعات بیشتری درباره شرایط لازم برای درخواست اجازه اقامت مخصوص انجام فعالیت صنفی و تجاری موجود می باشد.

 

 اقامت در فنلاند از طریق ثبت شرکت
اقامت در فنلاند از طریق ثبت شرکت

 

اجازه اقامت استارتاپ

اگر می خواهید در فنلاند شرکت نوپا یا استارتاپ تأسیس کنید، می توانید اجازه اقامت استارتاپ را که مختص شرکت های رو به رشد می باشد درخواست کنید. برای اینکه بتوانید اجازه اقامت استارتاپ را دریافت کنید، شما بایستی برنامه تجاری مشخصی داشته باشید.درخواست اجازه اقامت استارتاپ دارای دو مرحله است:

 1. برای شروع فعالیت شرکت استارتاپ نیاز به تأییدیه Business Finland دارید؛
 2. اجازه اقامت استارتاپ را درخواست و سپس برای به رسمیت شناخته شدن شرکت خود به کنسولگری فنلاند و یا مرکز خدماتی اداره کل مهاجرت مراجعه کنید.

مراحل انجام کار بسیار سریع و آسان است. در ابتدا شما به دریافت موافقتنامه از مرکز ابتکارات و نوآوری Business Finland نیاز دارید. مرکز Business Finland، مرکز حمایت از شرکت ها می باشد که نوع فعالیت تجاری و کاردانی و توانایی شما در توسعه دادن فعالیت تجاری را ارزیابی می کند. می توانید اطلاعات مربوط به برنامه تجاری خود و همچنین مدارک مورد نیاز را به‌صورت الکترونیکی برای Business Finland ارسال کنید.پس از دریافت موافقتنامه مرکز Business Finland، می توانید از اداره کل مهاجرت اجازه اقامت استارتاپ را درخواست کنید. گزارش یا موافقتنامه Business Finland دو ماه اعتبار دارد. گزارش مذکور را ضمیمه درخواست اجازه اقامت استارتاپ خود نمایید و به اداره کل مهاجرت ارسال کنید.

درخواست اجازه اقامت

می توانید از طریق خدمات Enter Finland به‌صورت آنلاین، اجازه اقامت مخصوص افراد دارای فعالیتهای صنفی و تجاری و یا اجازه اقامت استارتاپ را درخواست کنید. پس از انجام درخواست خود، شما بایستی به نزدیکترین کنسولگری فنلاند مراجعه کنید تا هویت شما تأیید شود و بتوانید نسخه های اصلی مدارک پیوست درخواست خود را نشان دهید. شما از زمان انجام درخواست آنلاین خود تا سه ماه فرصت دارید که به کنسولگری مراجعه کنید. بررسی درخواست شما، پس از مراجعه شما به کنسولگری آغاز می شود. برای مراجعه به کنسولگری معمولاً نیاز به گرفتن وقت قبلی می باشد.به یاد داشته باشید که حساب کاربری Enter Finland خود را به طور منظم چک کنید. اگر برای درخواست شما به مدارک و توضیحات بیشتری نیاز باشد، درباره آن از طریق حساب کاربریتان به شما اطلاع داده می شود.اگر نمی توانید یا بلد نیستید که درخواست را از به صورت آنلاین انجام دهید، می توانید فرم درخواست را به همراه مدارک پیوست آن به نزدیکترین کنسولگری فنلاند ببرید. فرم درخواست را می توانید از وب سایت اداره کل مهاجرت پرینت کنید.بررسی درخواست اجازه اقامت، نیازمند پرداخت هزینه های مربوط به خود است.شما در هنگام تحویل درخواست خود بایستی هزینه مذکور را بپردازید.

شماره شناسایی شخصی فنلاندی

هنگامی که برای اولین مرتبه برای مهاجرت به فنلاند تقاضای اجازه اقامت می کنید، می توانید همزمان تقاضای ثبت در سیستم اطلاعات جمعیت کشور فنلاند را نیز نمایید. در این صورت همان موقع که اجازه اقامت دریافت می کنید، شماره شناسایی شخصی فنلاندی هم به شما داده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد شماره شناسایی شخصی فنلاندی به صفحه ثبت شدن به عنوان ساکن، سایت اینترنتی Infopankki مراجعه نمایید.

شما می توانید برای اطلاع از روش های دیگر اخذ اقامت در فنلاند از صفحه اقامت فنلاند دیدن کنید. ایران مایگریشن شما را برای اخذ اقامتی بی دردسر و راحت همراهی می کند.